آبشارهای شهر ارومیه

699 دفعه

آبشار سلوک:

آبشار سلوک ارومیه  در روستای سلوک در فاصله ی ۳۲ کیلومتری در غرب شهر ارومیه در تپه های سرسبز نوار مرزی ایران و ترکیه ، در دامنه های کوه دره رش قرار گرفته است.
روستای سولک میان دو روستای دربند و انبی در منطقه موانا قرار گرفته است. دره زیبای منتهی به آبشار، دره هفت کانی یا هفت چشمه نام دارد، که آب روستای سولت و آبشار آنرا تامین میکند.
ارتفاع این آبشار تقریبا ۷۶ متر است که نسبتا بلند میباشد. آب آبشار از آب شدن برف کوه های سلوک که از رشته کوه های زاگرس میباشد تامین میشود. کوهای که حتی در روزهای گرم تابستان تقریبا پوشیده از برف هستند. یکی دیگر از جازبه های آبشار مسیری است که آب به صورت پله ی به طرف روستا طی میکند.
در ماه های گرم سال، آب آبشار برای مصارف کشاورزی از بالادست آن قطع شده و نمای زیبای آبشار را کم رنگ میکند ولی در فصل بهار زیبایی آبشار سولک در طبیعت موانا به اوج خود میرسد.
آبشار اصلی این دره با حدود یک ساعت کوهپیمایی در بالادست آبشار اولیه جلوه بیشتری دارد ولی مسافران و خانواده ها، به همان آبشار اولیه رضایت میدهند و از مواهب طبیعت آن لذت میبرند.
طبیعت زیبای منطقه موانا بیشتر متاثر از زیرآبه های جاری از قله های ستاره لوند، دره وش و کوههای ترگور است.
سولک یکی از مهمترین مسیرهای کوهنوردی در این منطقه و محل مناسبی جهت ایجاد کمپهای سیاحتی و پناهگاههای کوهستانی میباشد.

Abshar oroumiye

آبشار شملکان:

این آبشار در جوار روستای شملکان در نزدیکی ارومیه واقع شده. در بسیاری از کتب و نشریات نام این آبشار رو به اشتباه شلمکان عنوان کردن که صحیح نیست. نحوه دسترسی به این روستا عمدتاً از طریق روستای بند است ولی از دامنه های روستای سیر هم می شه بهش رسید که البته در این مسیر می شه از قلعه ای تخریب شده که فقط چند ستون از آن باقیمانده رو هم مشاهده کرد. دامنه های این آبشار هم از سرسبزی خوبی برخوردار بوده و در فصل مناسب می شه از نوعی سبزی کوهی بنام شنگ (یملیه) هم بهرمند شد. البته به گفته محلی ها، این آبشار دیگه خشک شده !!!

آبشار سوله دوکل (دیزج) :

 

آبشار سوله دوکل (دیزج) ارومیه-مرگور در استان آذربایجان غربی قرارداره. آبشار سوله دوکل در دامنهٔ کوه دالانپر در منطقه مرگور واقع است. روستایی به نام سوله دوکل در کنار این آبشار قرار داره. این آبشار یکی از سرچشمه های رودخانهٔ باراندوزچای به حساب میاد. برای رسیدن به این آبشار می توان از بخش زیوه و روستای دیزج، کسیان، کولبی و سوله دوکل رفت. کمی بالاتر از آبشار سوله دوکل یخچال‌های طبیعی مختلفی وجود دارد که بعضاً چند هزار سال تشکیل دهنده دریاچه‌های زیبایی در دل کوه‌ها شده‌اند دریاچه‌های کوچک و بزرگی همچون"بنچول"،"دیمه ک"و "مامه شیخ" یا همان دالامپر که در این کوهستان‌ها همیشه چشم‌نوازی می‌کنند.
کوهی که آبشار سوله دوکل در آن قرار گرفته 3487 متر نسبت به آبهای آزاد ارتفاع دارد و مرتفع‌ترین آبشار آذربایجان غربی است نام این آبشار برگرفته از روستای ییلاقی "کوله بهی" از توابع بخش سیلوانای ارومیه است.
این منطقه زیبای گردشگری در مجاورت شهر کوچک زیوه و در حدود 50 کیلومتری غرب ارومیه قرار گرفته است.
آبشار سوله دوکل در محل تلاقی مرزهای ایران، ترکیه و عراق و بین دو قله بز سینا و دالامپر واقع شده و آب آن در قالب رودخانه باراندوز به دریاچه ارومیه می‌ریزد.

abshar solok ouromiye

آخرین ویرایش در شنبه, 19 بهمن 1398 12:17