مسافرت در دوران بارداری

535 دفعه

 یکی از نگرانی های خانم های باردار سفر کردن در بارداری است. اگر قصدمسافرت در دوران بارداری دارید سعی کنید  تا آنجایی که می توانید برنامه سفر خو را انعطاف پذیر بچینید چون ممکن است که هر لحظه مشکلات مربوط به بارداری در شما ایجاد شود. معمولا خانم‌هایی که بارداری طبیعی و سالمی دارند می‌توانند به مسافرت بروند و کم‌خطرترین زمان برای مسافرت سه‌ماهه دوم بارداری است اما این نکته را فراموش نکنید که در هر صورت حتما در مورد برنامه سفرتان با پزشکتان مشورت کنید چرا که بهترین راهنما برای شما پزشکتان است.

 

مسافرت در دوران بارداری

در طول مسافرت لازم است تا خانم‌های باردار برای سلامت خود و فرزندشان نکاتی را در رعایت کنند. راهنما سفر در این مقاله به برخی از این نکات ضروری می پردازد، پس برای داشتن سفری همراه با آرامش با ما همراه باشید .

نکات ضروری در دوران بارداری

نکات ضروری در دوران بارداری

مسافرت برای این افراد ممنوع !

اگر دچار دیابت بارداری، فشارخون بالا و یا خونریزی هستید سفر خود را به بعد از دوران بارداری موکول کنید.

مدارک بیمه و پرونده پزشکی خود را با خود ببرید:

بهتر است در زمان سفر از آخرین آزمایش و سونوگرافی خود یک کپی به همراه داشته باشید. تا در صورت بروز مشکل پزشک بامطالعه آن در جریان وضعیت بارداری شما قرار بگیرد. اگر به خارج از کشور سفر می کنید حتما بررسی کنید آیا نیاز است واکسن های مربوط به بیماریهای آن منطقه را استفاده کنید یا خیر!

لباس راحت و بالش کوچک به همراه داشته باشید:

اولین و مهم‌ترین نکته در طول مسافرت پوشیدن لباسی راحت و آزاد است تا در طول سفر پوستتان تحت‌فشار نباشد. همچنین همراه داشتن بالشی کوچک به شما کمک می‌کند تا در هنگام خستگی آن را پشت کمرتان بگذارید و خستگی کمرتان را از بین ببرید .

همچنین اگر به مناطق سرد و کوهستانی سفر می‌کنید در نظر داشته باشید که حتماً لباس گرم به همراه ببرید. پوشیدن کفشی راحت و سبک نیز بسیار مهم است.

انتخاب وسیله مناسب برای مسافرت:

انتخاب هر وسیله‌ای مستلزم رعایت مواردی است و نمی‌توان به‌طورقطع یکی از وسایل نقلیه را انتخاب کرد. مثلاً اگر با خودروی شخصی به سفر می‌روید و بانوی بارداری با شما هم‌سفر است لازم است حتماً زمان سفر را طوری مدیریت کنید تا در ساعات شلوغی و ترافیک در جاده‌ها نباشید.

همچنین آرام رانندگی کردن و پرهیز از ترمزهای ناگهانی و سرعت زیاد توصیه می‌شود. لازم است بانوان باردار در طول مسیر ساعت‌های زیادی نشسته نباشند و چنددقیقه‌ای قدم بزنند. برای سفر با هواپیما هم سفرهای طولانی‌مدت اصلاً پیشنهاد نمی‌شود. سفر بانوان باردار در سه‌ماهه آخر بارداری به‌هیچ‌عنوان نباید با هواپیما انجام شود.

اما در میان وسایل نقلیه قطار کم‌خطرترین وسیله‌ای است که می‌توان انتخاب کرد. زیرا امکان قدم زدن و حتی دراز کشیدن در آن وجود دارد.

جابه‌جایی وسایل سنگین ممنوع

در هنگام سفر خانم های باردار باید از بلند کردن وسایل سنگین اجتناب کنند و در صورت ضرورت بهتر است بارهای سبک‌تر را انتخاب کنند .

رژیم غذایی صحیح در طول سفر:

در طول مسافرت استفاده از میوه‌ها و غذاهای خانگی کمتر و غذاهای فست فود و رستورانی بیشتر می‌شود. بانوان باردار باید به این نکته توجه داشته باشند که هرروز از میوه و سبزی‌های تازه استفاده کنند.

میان وعده :

در طول سفر بانوان باردار حتماً باید خوراکی‌های کم‌حجم و مفید مانند بادام، کشمش، گردو و حتی ساندویچ‌های کوچک به همراه داشته باشند تا در میان وعده ها مصرف کنند.

نوشیدنی‌های ممنوع در دوران بارداری:

 چای سرد: ممکن است که این چای واقعاً به شما حس نشاط و انرژی بدهد اما کافئین آن بسیار بالا است و نباید مصرف شود.

قهوه: مصرف مداوم قهوه باعث تنگ‌تر شدن عروق خونی می‌شود و درنتیجه جریان خون در بدن کاهش می‌یابد و از همین طریق جریان خون در بدن جنین نیز کم می‌شود.

شیر و آب‌میوه‌های محلی : چراکه ممکن است حاوی باکتری‌های باشند که به سیستم عصبی جنین آسیب می‌رسانند.

نوشابه‌‌: مصرف نوشابه باعث بروز مشکلاتی مثل زایمان زودرس می‌شود. نوشابه‌های رژیمی نیز پر از کافئین نیستند اما شیرین‌کننده‌های غیرطبیعی دارند مثل ساکارین بنابراین استفاده نیز نوشیدنی نیز توصیه نمی‌شود.

مصرف نوشیدنی‌های گاز‌دار در سفر:

نوشیدنی‌های گاز‌دار مانند کولا، لیموناد، تانگو و... مشکلی ایجاد نمی‌کند اما مصرف روزانه این مواد بسیار خطرناک است.

سرویس بهداشتی :

بانوان باردار در طول سفر نیاز هست که بیشتر از سایرین به سرویس بهداشتی بروند. نکته‌ای که در این میان مطرح است تمیز بودن این محیط است تا سبب انتقال بیماری به مادر باردار نشود و سلامتی او و فرزندش را تهدید نکند.

آخرین ویرایش در شنبه, 16 تیر 1397 11:27