شهرممنوعه بجینگ درچین

3128 دفعه

طراحی و معماری شهر ممنوعه آثار برجسته و بی همتایی است که نشاندهنده فرهنگ و سنت دیرینه این کشور و دست‌آوردهای برجسته صنعتگران در زمینه معماری در 500 سال گذشته است و دربجینگ (پکن) پایتخت این کشور قرار دارد.شهر ممنوعه بزرگترین مجموعه کاخ باقیمانده در جهان است که در دوره سلسله مینگ 100 هزار صنعتگر و یک میلیون کارگر در ساخت این شهر عظیم به خدمت گمارده شدند تا بزرگترین و کامل‌ترین مجموعه معماری‌های جهان را بسازند.

اشیا و کشفیات باارزش در شهر ممنوعه حفظ شده و شمار آنها به حدود یک میلیون قطعه می‌رسد که یک ششم کل کشفیات چین را شامل می شود.

طرح کلی، دامنه، شیوه معماری، رنگ و تزیینات همه نمایانگر امتیازات خاندان و درجه بندی است. 3 قصر این مجموعه یعنی قصر تای حه، قصر جون حه و قصر بایو حه که توجه گردشگران را بیشتر جلب می کند، محل اعمال قدرت امپراتوری امپراتوران و بر پایی مراسم پرشکوه است. قصر تای حه، مرکز تمام شهر ممنوعه و تخت سلطنتی طلایی رنگ امپراتور در این قصر دیده می‌شود. این قصردارای مجلل‌ترین معماری در شهرممنوعه ‌است. در فرهنگ چین، اژدها نماینده قدرت امپراتوری است و امپراتور «پسر آسمانی» اژدهای حقیقی نامیده می‌شود. درون قصر تای حه در بالا و پایین با حدود ۱۳ هزار شکل اژدها تزیین شده‌است.

تعداد قصرها و اتاق‌ها در شهر ممنوعه بسیار زیاد است. به اعتقاد پیشینیان چینی، اقامتگاه امپراتوران آسمانی دارای ۱۰ هزار اتاق است و امپراتورانی که پسر امپراتور آسمانی دانسته می‌شدند باید خویشتندار بوده و نمی‌بایست از شمار اتاق‌های امپراتور آسمانی تجاوز می‌کردند.

شهرممنوعه بجینگ درچین

حقایقی بسیار جالب در مورد شهر ممنوعه در چین:

احداث شهر ممنوعه در سال ۱۴۰۶ میلادی با دستور جودی دومین امپراتور سلسله مینگ نیز آغاز شد و شهر در مدت ۱۴ سال به اتمام رسید این بنایی تاریخی از لحاظ امنیتی در زمان خود نیز بسیار عالی بوده است و تا سال ۱۹۱۱ میلادی و نابودی سلسله چینگ، جمعا ۲۴ امپراتور در این شهر اقامت کرده یودند و بر کشور چین فرمانروایی میکرند از سال ۱۹۲۴ به بعد بازدید از این مجموعه به ‌عنوان کاخ ‌موزه برای عموم آزاد شد و ممنوعه بودن آن نیز اتمان یافت ، دیوار قرمز رنگ آن به ارتفاع چند متر و به طول بیش از ۳۴۰۰ متر بوده و شهر ممنوعه را نیز احاطه کرده و بیرون این دیوار رودخانه حفاظتی جاری است است که از تجاوز بیگانهگان در مقابل آنها محافظت میکیرد ، مساحت شهر ممنوعه در پکن دو برابر واتیکان و سه برابر ارگ کرملین میباشد و بر این اساس و حدس و گمان‌ها تعداد ۱ میلیون نفر کارگر و هنرمند برای ساخت شهر ممنوعه تلاش می کردند و به مدت ۱۴ سال کار کرده‌اند

 

آخرین ویرایش در یکشنبه, 08 دی 1398 16:10