02 فروردين 777

تیک تاک های ساعت بیگ بین متوقف شد!

3528 دفعه

ساعت بیگ بن از شناخته‌شده‌ترین و اصلی‌ترین نمادها و جاذبه‌های لندن به شمار می‌رود. بیگ بن از ۲۱ اوت، برای تعمیرات اساسی به مدت ۴ سال خاموش شد البته این زنگ برای مناسبت‌های خاص و مهم، از جمله تحویل سال نو، به صدا در خواهد آمد؛ اما به غیر از این مناسبت‌ها در پس کاورهای بزرگ پوشیده می‌شود.

ساعت بیگ بن

«برج ساعت» نام اصلی این مجموعه است که بیشتر با نام «بیگ بن» (Big Ben) یا «زنگ بزرگ» (Great Bell) شناخته می‌شود. نام بیگ بن، به لحاظ فنی، به بزرگ‌ترین زنگ این ساعت اشاره دارد ولی در گذشت زمان برجی که این ساعت در آن کار گذاشته شده بود نیز به همین نام شناخته شد. در سال ۲۰۱۲ به مناسبت شصتمین سالگرد سلطنت ملکه الیزابت، نام این برج به «برج الیزابت» تغییر کرد. این برج ۹۶ متر ارتفاع دارد و تعداد پله‌هایی که به بالای برج می‌رسد ۳۹۹ عدد است. ناقوس اصلی بیگ بن در حدود ۱۴ تن وزن دارد. هر یک از ساعت‌های بیگ بن ۷ متر قطر دارند. عقربه‌های بزرگ این ساعت‌ها بیش از ۴ متر طول و عقربه‌های کوچک نیز نزدیک به ۳ متر طول دارند.

پس از به صدا در آمدن زنگ این ساعت در ظهر دوشنبه‌ی پیشین، عملیات نصب داربست در اطراف ساعت و برج آن آغاز شد تا تعمیرکاران، پروژه‌ی تجهیز بیگ بن را آغاز کنند. یکی از دلایل این تعطیلی ۴ ساله این است که تعمیرکاران از صدای ۱۲۰ دسی‌بلی ناقوس عظیم بیگ بن در امان بمانند. قرار است تمامی اجزا و قطعات این مجموعه‌ی عظیم و همین‌طور ۴ صفحه‌ی ساعت آن پیاده و سپس تعمیر و تمیزکاری شوند. جمع این تعمیرات در حدود ۳۵ میلیون دلار هزینه در پی خواهد داشت.

در پایان جالب است بدانید که تنظیم پاندول این ساعت توسط چندین سکه صورت می‌گیرد! جابجایی هر یک از این سکه‌ها می‌تواند تا ۰/۴ ثانیه تغییر در زمان این ساعت ایجاد کند.به هر ترتیب نماد لندن با همه‌ی تاریخ و عقبه‌ی خود، برای زمانی طولانی خاموش شد تا تعمیرات اساسی آن به پایان برسد. از طرفی، این اولین باری نیست که بیگ بن برای سرویس و تعمیرات تعطیل می‌شود. اولین تعمیراتی که روی این مجموعه صورت گرفت در سال ۱۹۷۶ در یک دوره‌ی ۹ ماهه بود. پس آن نیز در سال ۲۰۰۷ برای مدت ۶ هفته، این مجموعه برای سرویس و تعمیرات تعطیل شد.

 برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.