21 -2664

امشب شهاب باران ببینید

1265 دفعه

پدیده‌ی بارش شهابی برساوشی که در نیمه‌شب ۲۱ مرداد تا بامداد ۲۲ مرداد در تمامی آسمان ایران قابل دیدن است. پدیده ای جالب که به دلیل پور نور نبودن ماه به راحتی می توانید آن را ببینید.

شهاب باران

اگر به این پدیده نجومی علاقه دارید در نیمه شب شنبه ۲۱ مرداد تا بامداد روز یکشنبه ۲۲ مرداد از دیدن این پدیده زیبا لذت ببرید. این صورت فلکی در حدود نیمه شب از افق شمال شرقی ظاهر می شود و برای دیدن آن نیازی به تجهیزات خاصی نیست فقط کافیست کمی از نورهای مصنوعی شهری فاصله بگیرید تا این شهاب باران را که در همه آسمان ایران قابل دیدن است تماشا کنید.

پدیده بارش شهابی برساوشی از مهمترین  بارش های هر ساله در دنیای نجوم است که از توده های به جای مانده از ستاره دنباله دار سوئیفت ایجاد می شود و در آن حداکثر نرخ ساعتی سرسویی ۱۰۰ عدد در نظر گرفته می شود. این دنباله دار ۱۳۰ سال طول می کشد تا مدار خود به دور زمین را کامل کند و مدت زمان فعالیت این پدیده بارشی حدود یک ماه و از حدود بیست و سوم تیر تا سوم شهریور است. با اینکه این پدیده حدود یک ماه اتفاق می افتد اما در روزی خاص به اوج خود می رسد که آن روز ۲۲ مرداد هر سال است.

امروزه با پیشرفت تجهیزات نجومی به‌طور دقیق معلوم شده که منشا این بارش در جایی واقع در نزدیکی مرز این صورت فلکی با صورت فلکی دیگری به اسم ذات الکرسی است چیزی که ستاره شناسان گذشته از آن مطلع نبودند و به اشتباه منشاء این بارش را صورت فلکی برساوش می دانستند به همین دلیل است که تا به امروز نام این پدیده همان برساوشی است.

 

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.