موزه شهدا تهران

288 دفعه

بار دیگر به معرفی یکی دیگر از موزه های تهران پرداخته ایم. موزه محل انتقال مفاهیم گویا، برای هر بیننده ای است که در جهت کنکاش فرهنگ خود بر آن محیط وارد شده است؛ حالا از موزه ای خواهیم گفت که بنام موزه ی شهدا نام گذاری شده ، موزه ای با پشتوانه عظیم فرهنگ ایثار و شهادت و از جان گذشتگی.

هر کشوری برای سربازان کشته شده ی خود ارزش و احترام خاصی قائل می باشد چرا که سربازان کشور، بزرگترین نعمت یعنی جان خود را برای دفاع از مرز و بوم کشور اهدا کرده اند. از جان گذشتگان برای وطن، ارزش مافوقی دارد که بر هر انسانی قابل ستایش می باشد اگر چه هم مکتب و هم کیش و مذهب این عزیزان هم نباشند.همه ی کشورها به نوعی ، همه ساله از کشتگان و مبارزان شجاع و قهرمانان ملی خود یاد می کنند و یاد و خاطره ی عزیزانشان را گرامی می دارند.

موزه شهدای تهران
در این گنجینه خاطرات، عکس‌ها، لوازم، نشانه‌ها، نوشته‌ها و آثاری از دلاورمردان و شیرزنانی به نمایش گذاشته شده است که در یک قرن اخیر از زمان مشروطه گرفته تا انقلاب اسلامی و دوران هشت ساله دفاع مقدس جانشان را به خاطر اعتقاد و مرز و بومشان فدا کردند. این موزه بازدید کنندگان بسیاری از داخل و خارج کشور داشته است.
موزه ی شهدا تهران مرکزی برای تداوم فرهنگ ایثار و شجاعت برای نسلهای آینده که نوعی انتقال اهداف و فرهنگ ملی به نسل ها بعدی است حتی برتر از افسانه ها و حماسه های واقعی است.
موزه شهدا تهران در سال ۱۳۵۹ با هدف و انگیزه ی حفظ و اشاعه ی دستاوردهای معنوی فرهنگ ایثار و شهادت در قالب هنرهای تجسمی و در مکان دیگری شروع بکار نمود و آثار با ارزشی در زمینه ی خط، نقاشی، تذهیب و مینیاتور را در خود جای داد. علاوه بر آثار فوق، اسناد و آثار به جای مانده از شهیدان جمع آوری و تحت عنوان موزه شهدا تهران در تاریخ پنجم مهر ماه ۱۳۷۵ توسط ریاست جمهور وقت به صورت رسمی افتتاح و فعالیت خود را آغاز نمود.
هم اکنون با داشتن تعداد ۱۲۴۷۳ اثر ( البسه، حجمی، اسناد) از ۱۳۱۰ شهید و با بخشهای مختلفی که به شرح آتی می رسد آماده ی بازدید عموم شهروندان، گردشگران و بازدیدکنندگان از داخل و خارج کشور می باشد.
در موزه شهدا تهران آثار هزاران شهید، مثل عکس، وصیت نامه، دفترچه خاطره، مدارک تحصیلی، نوارهای سخنرانی، مقاله، کتاب، آثار هنری و وسایل شخصی نگهداری می شود. در این موزه دیوارها با تابلوهای خطاطی «جلیل رسولی» و نقاشی های «حسن صدری» و «محمد علی رجبی» فرش شده. آثار اهدایی استاد فرشچیان را هم در گوشه کنار این تالار خواهید دید. هر از گاهی صدای فیلم روایت فتح شهید آوینی هم به گوشتان می خورد.
در طبقه همکف یک سالن آمفی تئاتر قرار دارد که برای انجام یا نمایش آثار مرتبط با دفاع و ایثار به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد. البته این آثار باید مورد تأیید مدیریت موزه قرار بگیرند.

موزه شهدای تهران
طبقه اول این موزه شامل ۲ تالار شهدای ترور و شهدای شاخص است.که در تالار شهدای ترور آثار و اشیاء از شهدای ترور قبل از انقلاب از جمله کلاه «رئیسعلی دلواری» و دست نوشته های «میرزا کوچک خان» پشت شیشه های قفسه موزه در معرض نمایش است. جلوتر ، تصاویر و یادگارهای «شیخ فضل الله نوری» و «نواب صفوی» زیر نور مهتابی تالاراند. تالار را که دور بزنید شهدای ترور بعد از انقلاب را خواهید دید، عبا و عمامه های «دکتر بهشتی»، «شهید مفتح»، «مرتضی مطهری» و «اشرفی اصفهانی» در این تالار نمایش داده شده اند.در تالار بعدی این طبقه که تالار شهدای شاخص یا شهدای سرشناس مزین است. آثاری از شهدایی چون آوینی و فهمیده وجود دارد. ویژگی اصلی این تالار به گفته کارشناس موزه، از معجزه های شهداست. انگشتر سنگی «محمد رضا خانه عنقا» که پس از شهادت آن را مرمت کرده و یا اجازه نامه مدرسه دختر شهید «صالحی خوانساری» که پس از شهادت آن را امضا کرده، از جمله آثار این مجموعه است.

تالار شهدای بین الملل

در این تالار، آثار شهدایی قرار دارد که در خارج از مرزهای ایران به شهادت رسیده اند؛ مثل شهدای دیپلماتیک یا شهدای لبنان. علاوه بر این، آثاری از شهدای زن، مانند «مریم فرهانیان»، که در زمان جنگ تحمیلی در آبادان شهید شده، آثار شهدای اقلیت های مذهبی مثل «فرهاد خادم» شهید زرتشتی و شهدای ورزشکار مثل «عباس اسماعیلی» هم در این تالار قرار دارند. وصیت نامه شهید «پلارک» هم که خیلی ها او را با عطر خوش مقبره اش می شناسند، در غرفه ای مجزا به نمایش در آمده است. ردیف شهدای خبرنگار، با آثار «شهید افشاری»، «میرزایی»ئد و «صارمی» تزئین شده است.
بخش های دیگر موزه
طبقه دوم مربوط به شهدای شهرستان هاست که یک ویترین به هر شهرستان اختصاص داده شده. طبقه چهارم موزه هم کارگاه مرمت است که لباس یا وسایل دیگری که باید دائما ضدعفونی یا مرمت شوند، در آنها نگهداری می شود. در زیرزمین موزه هم یک نگارخانه برای برپایی آثار نمایشگاهی وجود دارد.
آدرس: تهران، خیابان طالقانی، نبش خیابان شهید موسوی (فرصت)، موزه ی شهدا.
تلفن: 88306827

آخرین ویرایش در شنبه, 06 مرداد 1397 19:04