کلیسای کانتور قزوین

291 دفعه

کلیسای کانتور قزوین معروف به برج ناقوس که در جنگ جهانی دوم ، در زمان اشغال ایران به دست روس‌ها ساخته شد متعلق به فرقه‌ی ارتودکس‌ها بوده است.
این در حالی است که هم اکنون هیچ ارتودکسی در قزوین وجود ندارد.

کلیسای کانتور قزوین

این کلیسا در بلوار آیت الله طالقانی - خیابان دارایی و محوطه‌ای به نام کانتور که مجموعه‌های دیگری از جمله ساختمان شهرداری مرکز، منبع آب و پارک مشاهیر داخل این محوطه قرار دارد واقع شده است.
کلیسای کانتور به دلیل عجله و سرعت زیاد در هنگام ساخت به صورت کوچک و بدون تزئینات بنا شده است.

 

نکته جالب در مورد ساخت کلیسای کانتور این است که این کلیسا دارای پلان چلیپایی یا صلیبی شکل است که هنگام ورود شکل صلیبی آن به وضوح قابل مشاهده است.

این کلیسا داراي داراي دو گنبد است که يکي از گنبدها بزرگ و در مرکز نمازخانه قرار دارد و ديگري که کوچکتر است در بالاي محراب قرار دارد .

کلیسای کانتور قزوین

کليساي کانتور قزوین داراي يک درب ورودي با سقف شیبدار درضلع باختری است که در هر دو سمت در ، بر روي ديوارها صليبهاي روسي نقاشی شده است.

سقف شیروانی با حایل ستونهای چوبی در جلوی ورودی جهت حفاظت از درب چوبی ورودی و نقوش دیوارهای مجاور آن ساخته شده است.

در بالای ورودی کلیسا ناقوسخانه ای سه طبقه قرار داده شده است که به گنبد کوجک منتهی میگردد.

دوگوشه طبقه اول برج ناقوس همچون نمازخانه دارای ستون نماهای بزرگی است ولی در طبقه دوم برچ چهار ستون در چهار گوشه آن با فاصله ای از دیوارها قرار داده شده است. علاوه بر نمازخانه برج ناقوس نیز دارای نورگیرهایی میباشد. 

حیاط کلیسا بصورت آجرفرش است و در محوطه این کلیسا دو مقبره دیده میشود که یکی از این سنگ قبرها متعلق به یک خلبان روسی است که بر اثر سقوط هواپیمایش در طول جنگ جهانی اول کشته شد و دیگری متعلق به یک مهندس راه‌سازی روسی می‌باشد.

 برج ناقوس قزوین