دریاچه و چشمه گل رامیان در گلستان

1349 دفعه

کلمه " گل " در زبان ترکی به منطقه ای گود و عمیق که آب در آن جمع می شود گفته می شود. این چشمه و دریاچه در جنوب شهر رامیان یکی از شهرهای تابع استان گلستان واقع شده است . چشمه گل رامیان در دامنه کوه "پنهان خانه" قرار گرفته است. چشمه گل رامیان به صورت یک استخر طبیعی به طول ‪ ۹۰متر و به عرض ‪ ۸۰متر و به عمق ‪ ۳۴تا ‪ ۴۴متر و به روایتی به ‪ ۸۰متر است که در ارتفاع ‪ ۳۲۰متری از سطح دریا قرار دارد..آب آن که از عمق میجوشد بعلت داشتن عمق زیاد منظره زیبایی ایجاد نموده است.گل رامیان که در میان جنگلهای انبوه پهن برگ بویژه گونه های با ارزش ذربین واقع دشه دارای چشم انداز زیبایی است. رودخانه رامیان در شرق این چشمه بستر پهن و سیل آبی وسیعی داشت که گویای سیل های پیشین بوده است. این جاذبه طبیعی یکی از شگفت انگیز ترین دیدنی های طبیعت ایران است . برخی دیدنی‌های این شهرستان شامل “چشمه گل، آبشار شیرآباد، غار شیرآباد، قلعه ماران ، پارک جنگلی آهنگران ، امامزاده پیر ، مسجد سادات ، تپه‌های انجیلو ، نقارخانه، مدرسه و کاخ رضاشاهی و بقعه الهادی” است.

رنگ چشمه گل رامیان به دلیل عمق زیاد سبز تیره بسیار خوشرنگ و جالب است . این چشمه از قدیم یکی از مراکز تفرجگاهی شهرستان های اطراف مانند گنبد کاووس، رامیان، آزاد شهر و... بوده است. حتی گردشگران و مسافرینی از نقاط دور دست و در فصول گرم از این چشمه استفاده می کنند.

گل راميان را همچون نگين فيروزه اي مي توان تصور کرد که دراين منطقه درخشش شگفت انگيز خود را هنوز حفظ کرده است  که به لحاظ عمق زياد آب ، پوشش جنگلي اطراف ، نور گيري  بديع آن  ،  چشم انداز  بسيار زيبايي با   طيف رنگ هاي فيروزه اي ، آبي ، سبز  و ...  بوجود می آید  .

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 12:59