جنگل های گلستان

608 دفعه

جنگل گلستان
جنگل گلستان که نام دیگر آن پارک ملی گلستان است در سال 1354 در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از بهترین و همچنین پنجاه ذخیره‌گاه زیست محیطی به ثبت رسیده است، که از نظر موقعیت جغرافیایی در شرق استان گلستان و همچنین غرب استان خراسان شمالی قرار دارد که جزء قدیمی ترین و بهترین پارک های ملی است که به ثبت رسیده، به همین دلیل جزء ارزشمند ترین مناطق ایران به شمار می‌رود.

 

جنگل های گلستانحیات جانوری و گیاهی
میزان یک هشتم گونه‌های گیاهی، یک سوم گونه‌های پرندگان و همچنین بیش از پنجاه درصد از گونه‌های پستانداران کشور در این پارک زندگی می‌کنند و از طرفی این منطقه از بهترین زیستگاه های گوسفند وحشی اوریال که از بزرگترین و قدیمی ترین زیرگونه‌ی گوسفند های وحشی است و همچنین دارای جمعیت زیادی از قوچ و میش اوریال می‌باشد.

جنگل های گلستانرودخانه ها و آبشارها
در این پارک رودخانه‌های متعددی وجود دارد که به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:
رودخانه‌های خروشان و زیبا که هر کدام در قسمتی از این پارک قرار گرفته اند، طبیعت چشم‌نواز پارک را جذاب تر کرده است. از جمله رودخانه های مهم این پارک رودخانه مادرسو، زاو، دوشان، آق سو و چشمه های گلشن است. همچنین این پارک دارای آبشارهای معروف و بسیار زیبایی است که می‌توان به آبشار آق سو و آبشار جنگل گلستان اشاره کرد که دارای ارتفاع 70 متر و آب دهی 30 لیتر برثانیه هستند.

جنگل های گلستان
گونه های گیاهی
این پارک دارای گونه‌های گیاهی بسیار می‌باشد که می‌توان به زالزالک، گوجه وحشی، شیر خشت، کلهو، انار وحشی و گلابی وحشی اشاره کرد. در قسمت های دیگر که دارای نواحی خشک است درخچه های زرشک، بوته های کلاه میر حسن، چوبک، درمنه و خارشتر و همچنین دیگر گونه های استپی یافت می‌شود و در قسمت های مرتفع تر به طور پراکنده گونه ارس نیز می‌روید.

جنگل های گلستان

گوشتخواران و پرندگان
از جمله گوشتخوارانی که در جنگل گلستان هستند، پلنگ و خرس قهوه ای است. همچنین تنها گوشتخواری که فقط در پارک ملی گلستان یافت می‌شود، سمور جنگلی است به همین دلیل بر ارزش ژنتیکی پارک افزوده شده است.
همان طور که گفته شد، این منطقه بسیار مناسب برای زیستگاه های گوسفندان وحشی اوریال است.

جنگل های گلستان
مناطق دیدنی پارک ملی گلستان
از جمله مناطق دیدنی این پارک، آبشار فصلی (اوچر) است که در فصل بهار 110 متر ارتفاع دارد، یکی از جاذبه های دیگر این پارک بیلی کوه است که از زیباترین قله های این پارک به شمار می‌رود. همچنین تالاب طبیعی که با ارتفاع 1358 متری در این پارک قرار دارد بر زیبایی پارک افزوده است.
نکته بسیار مهم‌تر اینکه جنگل گلستان می‌تواند محلی مناسب برای گذران و عبور و همچنین بازدید مردم قرار گیرد به ویژه مسافرانی که از جاده تهران- مشهد می‌گذرند. همچنین می‌توانند از حیات وحش بسیار زیبا و کمیاب با کسب مجوز بازدید داشته باشند.

جنگل های گلستان

پارکینگ ها
این پارک شامل پارکینگ هایی از جمله تنگ راه، گلستان و آبشار می‌باشد. این پارکینگ ها دارای امکاناتی از قبیل میز و نیمکت، سرویس بهداشتی، اجاق و زباله دانی است که مردم می‌توانند به راحتی در این پارکینگ ها مستقر شوند و اوقات فراغت خود را سپری کنند.
همچنین ساختمانی در این پارک جهت نمایش فیلم ها و اسلاید های مربوط به منطقه و نیز بیان مسائل زیست محیطی که تأثیر به سزایی در ارتقای فرهنگ زیست محیطی را دارد ایجاد شده است.
و در نهایت مأمورین سازمان محیط زیست در این پارک قرار گرفته اند تا در خدمت بازدیدکنندگان جهت راهنمایی ها و ارائه اطلاعات به ایشان می‌باشند.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 12:53