ماسال، بهشت گمشده گیلان زمین

595 دفعه

استان گیلان همواره به مانند نگینی سرسبز در پهنه ایران همیشه استوار می‌درخشد جلوه‌های طبیعی و سرسبزی استان گیلان به اندازه‌ای گسترده است که می‌توان شهرستان ماسال را یکی از منحصر به فرد ترین و زیباترین مناطق استان گیلان نام برد و این منطقه را بهشت دست نخورده طبیعت نامید. در ادامه با راهنمای سفر به ماسال با ما همراه باشید.

جاذبه های گردشگری گیلان 

ماسال شهری بکر در شمال ایران و در جوار کوه‌های تالش که اخیرا به مقصدی پرطرفدار برای طبیعت گردی و گردشگری تبدیل شده است. سرسبزی و لطافت طبیعت این گوشه از خاک خدا به‌گونه‌ای است که چشم آدمی بی‌اراده محو و مبهوت این همه زیبایی بی‌انتها می‌شود و آدمی تنها در این همه طراوت، لطافت و آرامش، عظمت قدرت خدا را می‌بیند.

ماسال منطقه‌ای کوهپایه‌ای محسوب می‌شود تا چشم کار می‌کند مراتع و نواحی سرسبز انبوه اطراف ماسال را احاطه کرده است. ماسال در لغت به معنی «کوه وار» یا «کنار کوه» است که رودخانه‌ی «خالکایی» که از ارتفاعات «شاه معلم» سرچشمه می‌گیرد، از این منطقه می‌گذرد. این منطقه در قدیم «رود کنار» نامیده می‌شده است.

جاذبه های گردشگری گیلان

ماسال در غرب رشت قرار گرفته است؛ از همین رو فاصله‌ی رشت تا ماسال از مسیر صومعه سرا در حدود ۵۵ کیلومتر است. شهرستان ماسال از شمال به رضوانشهر، از شرق به فومن و صومعه سرا، از غرب و جنوب به خلخال و در نهایت استان اردبیل محدود می‌شود. از طرفی این منطقه با تالش تقریبا ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.

آب و هوای ماسال به طبع با توجه به قرارگیری در مناطق کوهستانی، کمی سردتر و کوهستانی می‌شود. میانگین دمای این منطقه در روزهای سرد سال ۳ درجه و در روزهای گرم سال ۲۸ درجه، همراه با رطوبت میانگین ۸۰٪ اندازه‌گیری شده است.

جاذبه های گردشگری گیلان

شهرستان ماسال جمعیتی بیش از ۵۰ هزار نفر را در خود جای داده است که از این میان نزدیک به ۲۰ هزار نفر در منطقه‌ی ماسال زندگی می‌کنند. مردم این منطقه به زبان تالشی صحبت می‌کنند. ماسال از نظر اقتصادی به کشاورزی، دامپروری و همچنین صنایع وابسته به این دو متکی است. باغ‌داری و زنبورداری نیز از دیگر فعالیت‌های ساکنین آن به شمار می‌رود.

مراتع و نواحی ییلاقی و سرسبز، چشم‌اندازهایی بر فراز منطقه، آبشارهای خروشان، غارهای کهن و ناشناخته، اماکن زیارتی و همچنین محل شهادت میرزا کوچک خان، هر یک به تنهایی می‌توانند به عنوان جاذبه‌ای دیدنی برای این منطقه مطرح شوند. به هر حال هم‌زمان با شناخته‌تر شدن هر چه بیشتر این منطقه، ماسال به یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین مقاصد گردشگری شمال کشور تبدیل شده است.

برای مشاهده مطالب و تصاویر گردشگری به  کانال راهنماسفر مراجعه کنید.