قلعه رودخان گیلان

1492 دفعه

قلعه رودخان یا قلعه حسام نام قلعه‌ای تاریخی در دوران ساسانیان است که در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. در سمت راست قلعه، رودخانه ای به همین نام قرار دارد كه از ارتفاعات سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال در جریان است. کلمه رودخان مخفف رودخانه و قلعه رودخان، یعنی قلعه ای که در نزدیکی رودخانه است. از آنجا که این قلعه تاریخی، در کنار رودخانه ای بنا شده به قلعه رودخان معروف است .
این قلعه میراث مهمی است از دژهای نظامی حكومتی در گیلان است و مدت ها مركز فرمانروایان گیلان بوده است، در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام‌الدین امیردباج بن امیر علاء‌الدین اسحق تجدید بنا شده‌است. این بنا به وسیله آجر و سنگ ساخته شده و در دوره سلجوقیان نیز تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده‌است.
قلعه رودخان با 2.6 هکتار مساحت در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است. دیوار قلعه 1500 متر طول دارد و در آن 65 برج و بارو قرار گرفته است.
این قلعه مهم تاریخی كه از بزرگترین و باعظمت ترین دژهای نظامی گیلان و حتی ایران محسوب می شود و از دو بخش ارگ (محل زندگی حاكم و حرمسرای وی) و قورخانه (محل فعالیت های نظامی وزندگی سربازان) تشكیل شده است.
طبیعت بسیار زیبا و چشم اندازهای زیادی در مسیر روستای قلعه رودخان تا خود قلعه وجود دارد كه توجه هر بیننده ای را به خود جلب می كند. در مسیر صعود به قلعه، نور از لابه لای شاخه های درختانی با قدمت زیاد که به سمت آسمان سربرافراشته اند به پایین می ریزد.