دریاچه سد سقالکسار گیلان

1477 دفعه

 

سد خاکی سقالکسار یکی از بزرگترین دریاچه ها در منطقه سقالکسار می باشد . سقالکسار نام روستایی توریستی از توابع بخش مرکزی شهرستان رشت در استان گیلان ایران می باشد که در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رشت در دهستان لاکان قرار دارد و دارای طبیعت بسیار زیبایی است  و در تمامی فصول مسافران را به سمت خود جذب می کند.
دریاچه سقالکسار در میان انبوهی از درخت های جنگلی سر به آسمان کشیده  احاطه شده است و در هر فصلی زیبایی خاص خودش را دارد که باعث جذب گردشگران بسیاری از سراسر کشور به این منطقه می شود. این دریاچه به وسعت 15 هکتار با ارتفاع 64 متر از سطح دریا و دارای طول 600 متر و عرض 500 متر است. آب دریاچه سد سقالکسار از ریزش های جوی و چشمه ساران منطقه تامین می شود. واژه‌ سقالکسار به‌ معنای محل آب خوردن پرندگان است. در گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می‌ آمدند و از چشمه موجود در آن آب می‌ خوردند به همین خاطر این روستا سقالکسار نامیده شده است.


علاوه بر دریاچه سقالکسار، روستای سقالکسار با مناظری طبیعی و چشم اندازی زیبا، جاذبه های طبیعی زیادی دارد کافی است به این روستا سفر کنید و با مردم مهربانش که شغل اکثر آنها کشاورزی است آشنا شوید. مزارع برنج و بوی شالی و خوشه های طلایی رنگ آن در فصل بهره برداری از برنج جلوه ای خاص به این روستای خوش آب و هوای گیلان می دهد.
انعکاس دریاچه سقالکسار بسیار دیدنی است هم چنین نهایت زیبایی این دریاچه در فصول تابستان و پاییز است. در فصل تابستان همه‌ی درختان و جنگل های اطراف سقالکسار یک دست سر سبز می‌شوند و در فصل پاییز رنگارنگ شدن برگ های درختان باعث چشم نواز شدن منظره می گردد. از مهمترین ویژگی های این دریاچه امکان استفاده از قایق پارویی می باشد.


پاکیزه‌گی روستای سقالکسار از ویژگی‌های مهم آن می باشد و اجرای طرحی توسط شورای اسلامی این روستا مبنی بر اینکه در هنگام ورود، سه هزار تومان از گردشگران ورودی دریافت می‌کنند و یک کیسه زباله به آنها می‌دهند تا زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنند و در کیسه بریزند، در صورتی که کیسه‌های زباله از سوی گردشگران به متصدی تحویل داده شود دو هزار تومان به آنان پس داده خواهد شد، این جایزه و مشوق موثر موجب شده است تا وجود زباله در طبیعت این روستا صفر باشد.
مسیر دسترسی از تهران به قزوین، رودبار، 15 کیلومتری رشت، پلیس راه سراوان، انحراف به سمت جاده فومن، شهر شفت به سمت جاده جیرده، بعد از امام زاده آقا سید شریف، روستای توریستی سقالکسار