تالاب انزلی گیلان

1184 دفعه

مرداب انزلی یا تالاب انزلی، جاذبه ای منحصر به فرد و یکی از زیباترین و پرطرفدارترین مقاصد طبیعت گردی در ایران می باشد که جایگاه امنی را برای بسیاری از جانوران فراهم کرده است. تالاب انزلی، در حدود 40 کیلومتری شمال رشت و در جنوب غربی شهرستان بندر انزلی و دریای خزر قرار دارد. این مرداب بر سر راه رودخانه هایی که به دریای خزر می ریزند قرار دارد و نقش یک تصفیه خانه را برای آنها ایفا می کند.

تالاب انزلی دارای جزایر زیبایی است و دو شهر بندرانزلی و آبکنار در ساحل آن قرار دارند. به دلیل افزایش بارندگی در فصول زمستان و بهار وسعت این تالاب به حدود 120 کیلومتر مربع می رسد و در تابستان و پاییز به حدود 80 کیلومتر کاهش می یابد.

تالاب بین‌المللی انزلی به خاطر  زیبایی های چشمگیر خود می تواند به عنوان اکوسیستم آبی – طبیعی، همه ساله پذیرای مسافران بی شمار داخلی و جهانگردان خارجی است. این تالاب از جالب ‌ترین و بزرگترین زیستگاه‌ های طبیعی جانواران ایران محسوب می ‌شود و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است. تالاب انزلی با بیش از ۱۰۰ گونه پرنده، ۵۰ گونه ماهی، صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم نظیری دارد.

تالاب انزلی به دلیل موقعیت جغرافیایی از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ یک از تالاب های ایران قابل مقایسه نیست. تالاب انزلی از سال ۱۳۵۴ جزو تالاب های بین‌المللی تحت حفاظت شده و مهمترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است. همچنین تالاب انزلی جزء تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور بوده و دارای ۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی است که پس از آبیاری مزارع و شالیزارها به همراه جریان های سطحی حوزه آبریز تالاب به آن وارد می شوند.