از شيطان کوه تا بام سبز لاهيجان

1163 دفعه

آبشار شيطان کوه لاهيجان در شرق شهر لاهیجان قرار دارد. لاهیجان یکی از شهرهای دیدنی با جاذبه‌های گردشگری فراوان در  استان گیلان است که در شمال دیلمان قرار گرفته است. این شهر در یک ناحیه کوهپایه‌ای قرار گرفته است. منطقه لاهیجان از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می‌شود.

لاهیجان پوشیده از بوته‌های چای و بوی خوش بهار نارنج است که هر مسافر و حتی رهگذری را مست و شیدا می‌کند. همین طور این شهر با قدمتی ۸۰۰ ساله پر از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی است که تمام این زیبایی‌ها مسافران زیادی را به سمت خود می‌کشانند.

شیطان کوه، کوهی است که در گذشته به آن شاه‌نشین کوه می‌گفتند و برکه‌ای که ۲۰۰ متر عرض و ۷۰ متر طول داشت در مقابل آن وجود داشت که به منظور آبیاری از آن برای انبار کردن آب استفاده می‌شد. در حال حاضر این برکه به دریاچه‌ای مصنوعی تبدیل شده که که به استخر لاهیجان معروف است. این استخر بزرگ با وسعتی معادل ۱۷ هکتار گفته می‌شود به دستور شاه عباس احداث شده است. در میان استخر جزیره ای زیبا می باشد که عمارت کوچکی در این جزیره خودنمایی می کند. طول حاشیه این استخر نزدیک به ۲ کیلومتر بوده که در کنار بلواری زیبا قرار دارد که دور تا دور استخر را احاطه کرده و از مراکز دیدنی و تفریحی مهم لاهیجان می‌باشد.

در دل شیطان کوه آبشاری مصنوعی ایجاد شده که آب آن از استخر لاهیجان تأمین می‌شود. این آبشار زیبا که از بدنه شیطان کوه به پای کوه سرازیر می شود به صورت مصنوعی ساخته شده است و به وسیله پمپاژ آب از استخر تغذیه شده و حوضچه هایی برای تخلیه و حرکت آب در پایین آن احداث شده است. در کنار این آبشار یک راه پلکانی تا قله کوه وجود دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن بیش از 750 پله که از کنار آبشار و پای کوه آغاز شده و از داخل درختان سر سبز می گذرد به قله کوه می رسند كه این مسیر گذرگاهی منتهی به بام سبز است.

در مسير بالای شيطان كوه، محوطه ای سبز و زيبا با فضايی دل‌انگيز وجود دارد كه به “بام سبز” لاهيجان مشهور است. مجموعه بام سبز به علت جذابیت و منتهی شدن به مجموعه ارتفاعات مشرف به شهر و باغات چای، تعداد زیادی از دوستداران طبیعت را به خود جذب کرده است.