شیروان دره در اردبیل

1390 دفعه

شیروان دره منطقه‌ای بکر و دیدنی با طبیعت وصف‌ناپذیرش در استان اردبیل است. شیروان دره در جنوب غربی مشکین شهر و در دامنه‌ی غربی کوه سبلان قرار دارد که از میراث‌ با ارزش زمین‌شناسی است و رسوبات آتش‌فشان سبلان منظره‌های حیرت‌انگیزی را در آن به‌ جا گذاشته است.
بریدگی های دیواره های صخره ای این دره عمیق و عریض چشم انداز خاصی به منطقه بخشیده و سنگها در آن به صورت تندیس هایی دیده می شوند. افسانه‌های زیادی در مورد این منطقه وجود دارد. مردم محلی بر این باورند که شیروان دختری بوده است که چون به وصال عشق خود نرسیده، از بلندی خود را به این دره انداخته است. هم‌چنین در مورد دریاچه‌ی آت‌گولو در سمت غرب شیروان دره نیز نقل می‌شود که زمانی که بابک خرمدین کشته می‌شود، اسب وی از دوری صاحبش خود را به این دریاچه می‌رساند و در آن مخفی می‌شود و شاهسون‌ها می‌گویند این اسب گاهی از دریاچه خارج شده و زیر نور ماه به دنبال صاحب خود شیهه می‌کشد.
آبگرم‌های زیادی در مسیر این دره وجود دارد که برخی از آن‌ها به صورت آبشار در‌آمده‌اند و رسوبات گوگرد آن‌ها مناظر زیبایی را پدید آورده است. در این میان شابیل از معروف‌ترین این آب‌گرم‌ها است که آب آن دارای خاصیت‌ درمان پادرد و کمر درد است و برای اعصاب مفید است. همچنین دریاچه‌ی زیبای آت‌گولو در سمت غرب شیروان دره واقع شده است.
شیروان دره همه ساله در چهار فصل گردشگران بی شماری رو به خود جلب کرده است. این منطقه صخره ها و غارهای دیدنی ای دارد و محل اصلی ورود به دره در ۵ کیلومتری پایین آبگرم معدنی شابیل قرار دارد و برای رفتن به اینجا باید از کنار آبشاری با ارتفاع ۴۰ متری به سمت پایین صخره نوردی کرد .
در این زیستگاه طبیعی مشگین شهر آبشاری دوقلو که در نوع خود بی نظیر می باشد وجود دارد که در بهار و تابستان چشمه ها و جوشش فراوان آن جالب توجه بوده است و در فصل زمستان نیز یخ بستن ها و قندیل های آن جلوه ای زیبا به طبیعت شیروان دره داده است.